Wydarzenie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu „1000-lecie Królestwa Polskiego” realizowanego przez Muzeum Historii Polski, do którego przystąpiła nasza szkoła.
Naszą placówkę reprezentuje pięcioosobowa drużyna projektowa, wspierana przez zaangażowanych nauczycieli. Już podczas przygotowań przekonaliśmy się, że wokół tego wydarzenia uda się zgromadzić całą szkolną społeczność – uczniów, pracowników szkoły, rodziców oraz osoby wspierające nas finansowo i organizacyjnie.
Dzień Chrobrego był pełen atrakcji.
Na pierwszych dwóch lekcjach uczniowie klas 1–3 korzystali z fotobudki stylizowanej na średniowieczne tło. Następnie cała szkoła wzięła udział w rekonstrukcji koronacji księcia Bolesława – wydarzenie odbyło się w dwóch turach (klasy 1–3 oraz 4–8) z uwagi na liczbę uczestników.
W role historycznych postaci wcielili się uczniowie z kl. 6B z drużyny projektowej:
Tymon jako książę Bolesław,
Krzysztof jako biskup,
Kuba jako pomocnik biskupa,
Alicja i Anastazja jako narratorki, które opowiedziały przebieg wydarzeń.
Towarzyszyło im dziesięcioro uczniów odgrywających role dworzan, dwórek oraz symboliczną parę książęcą – Mieszka I i Dobrawę. Dodatkowo warto wspomnieć, że Król Bolesław trzymał w dłoni replikę włóczni św. Maurycego, która do złudzenia przypomina oryginał.
Nieocenione wsparcie otrzymaliśmy od pani Anny Musialskiej – rekonstruktorki i projektantki, która pomogła stworzyć realistyczne tło wydarzenia: symboliczna Katedra Gnieźnieńska, zamek - miejsce uczty królewskiej, stroje z epoki oraz dekoracje i opowieści – wszystko to pozwoliło w pełni poczuć ducha średniowiecza.
Po inscenizacji uczniowie udali się w procesji na „zamek”, gdzie odbyła się uczta. Król Bolesław otrzymał również z rąk Pani Dyrektor symboliczne klucze do szkoły. Całości dopełniła obecność Pocztu Sztandarowego i wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
W wydarzeniu, oprócz społeczności szkolnej, wzięli udział również zaproszeni goście:
Pan Tomasz Giniewski – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie oraz Pani Agnieszka Górska – Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych.
Na zakończenie na wszystkich czekała słodka niespodzianka – okolicznościowy tort 1000-lecia oraz muffinki ułożone w datę 1025–2025, symbolicznie łączącą dawną koronację z naszą teraźniejszością.
Rozmach wydarzenia był możliwy dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy nie tylko pozyskali środki na sfinansowanie atrakcji oraz pracę pani Anny Musialskiej, ale także osobiście pomagali w realizacji Dnia Chrobrego. Pięknie zadziała współpraca uczniów, nauczycieli i rodziców. Aby wydarzenie przebiegło płynnie, ze strony pracowników szkoły zaangażowało się kilkanaście osób. To wydarzenie poruszyło wyobraźnię i serca wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zapamiętają ten dzień na długo – i być może kiedyś opowiedzą o nim swoim dzieciom jako o niezwykłej lekcji historii, w której mieli okazję uczestniczyć.
#1000koronacjiBolesławaChrobrego